Google Eylül 2019 Algoritma Güncellemesi

google-update-1569328390

Google, resmi Twitter hesabı aracılığıyla, dün itibariyle yeni bir algoritma güncellemesine gittiğini açıkladı. Konu ile ilgili birkaç noktaya değinmek istiyorum.

📌 Resmi açıklamada güncellemenin önümüzdeki günlerde yayına gireceğinden bahsediliyor. Ancak önceki güncellemelerden edindiğim tecrübe ile Türkçe içerikli sitelerde bu sürenin bir veya iki haftaya bulabileceğini söyleyebilirim.

📌 Google, zaten arama motoru olmanın temel gereği olan, en iyi sonucu sunmak amacı için bir yıl içinde yüzlerce kez, algoritmasını günceller. Ancak yılda birkaç kere geniş güncellemelere gider. Bu ilan edilen, geniş güncellemelerden birisi.

📌 Önümüzdeki süreçte, sitelerde artı veya eksi yönde dalgalanmalar görebiliriz. Son yıllardaki bütün büyük güncellemeler için aklımızda tutmamız gereken en temel mantık, sunduğumuz içerik kullanıcı yararına ise, korkacak bir şeyimiz olmadığı.

📌 Böyle bir güncelleme sonrası sıralamalarda geriye gitmek, Google tarafından cezalandırıldığınız anlamına gelmez. Aynı sektördeki rakiplerinizin yaptığı işlerin, yeni güncelleme ile sizin yaptığınız işlerden daha etkili olduğu anlamına da gelebilir. Bu durumda, neyi eksik/yanlış yaptığınıza odaklanıp sitemizi kuvvetlendirmeye yönelmeliyiz.

📌 Bu süreçte sitemizde düşüşler görürsek;

1. Sitemizin ve ürün/hizmetlerimizi anlatma biçimimizin, kullanıcı amacına uygun olduğundan emin olmalıyız.
2. Ürettiğimiz içeriğin, o sektörde sunulan en kaliteli içerik olmasını hedeflemeliyiz.
3. Site hiyerarşimizin, Google ve diğer arama motorlarının kolayca algılayabilecek bir durumda olmasını sağlamalıyız.
4. Sitemizin Google'ın genel yönergelerine uygun halde olup olmadığını kontrol etmemiz gerekir.
5. En önemlisi, panik yapmayıp SEO Uzmanınız'dan yardım istemeliyiz veya bir SEO uzmanı ile görüşmeliyiz.

Daha Ayrıntılı Bilgi için Bize Ulaşın

Markanıza özel hazırlayacağımız ücretsiz analizleri incelemek ve yine size özel sunacağımız teklifi görmek için bize ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir